1.6. Ar esu kaltas/a dėl to, kas įvyko?

Psichologo komentaras: Ne, nebent sąmoningai vertėte savo artimąjį nusižudyti.

Kaltė būna pagrįsta arba nepagrįsta. Svarbu tai atskirti. Pagrįsta kaltę jaučiam prieš neetišką elgesį arba po jo. Tai kaltė už mūsų veiksmus ar žodžius, už kuriuos tiesiogiai esame atsakingi. Pripažinus tokią kaltę svarbu atleisti sau ir atleisti kitam. Tačiau, nepagrįsta kaltė – tai kaltė, kurią prisiimam sau už kito veiksmus arba už tam tikras pasekmes, kurių priežastys yra neaiškios. Bendrai gedintiems, nepriklausomai nuo to, kokia mirtim mirė jų artimasis, yra būdinga jausti nepagrįstą kaltę. O tokios kaltės jausmas nusižudžiusiojo artimiesiems būna ypatingai stiprus ir sukelia daug kančios. Vienintelis būdas sumažinti sau ir kitiems šią kančią yra atskirti pagrįstą ir nepagrįstą kaltę, nekaltinti savęs dėl to, už ką tiesiogiai nesate atsakingi.

***

„Kaltės jausmas apimdavo, kai vis galvodavau, ką galėjau padaryti kitaip. Žinau, kad tiek aš, tiek mūsų šeima darė viską, ką galėjo, kad išsaugotų brolį… Protu suvokiu, kad niekas dėl to nekaltas, bet emociškai kaltė vistiek išlįsdavo. Giliai viduje žinau, kad dėl ligos, brolio savižudybė buvo turbūt tik laiko klausimas, kad ir kaip baisiai tai skambėtų..dėl to kaip tik stengiausi ypatingai palaikyti tėvus, kad jie savęs nekaltintų.“ (Simona)

„Su kaltės jausmu labai daug ‘reikalų’ stengiausi neturėti. Tam labai pasitarnavo kitą dieną po draugo savižudybės vienos bičiulės atsiųsta žinutė: “tik neįsileisk kaltės jausmo. “Palikite mirusius mirusiems” (pgl. Šv. Raštą – M.).” Tai man padėjo šiek tiek atitolinti nuo savęs kaltę ir šoką. Nors vėliau būdavo minčių, kad galėjau kažką kitaip pasakyti ar pan., bet kaltės dėl paties įvykio nejaučiau. Vėliau prisiminiau draugo įvairius pasakojimus, jo mamos pasakojimus, ir suvokiau, kad su ta mintimi jis jau labai senai gyveno, todėl mano vienas ar kitas žodis negalėjo būti tokio tragiško pasirinkimo priežastimi.“ (Monika)

 

One thought on “1.6. Ar esu kaltas/a dėl to, kas įvyko?

  1. Ilgai jauciau kalte del tecio savizudybes. Turbut visi seimos nariai jaute… lankiausi pas psichologe, skaiciau daug literaturos ir pamazu atejo suvokimas, kad niekas nera kaltas. Tai jo pasirinkimas. Jis pasirinko nespresti savo problemu, skesti alkoholizme ir depresijoje, galiausiai atimti is saves gyvybe.

Palikite komentarą

Jūsų el.paštas nebus rodomas. Reikalingi laukeliai pažymėti *