2.3. Kaip organizuoti laidotuves?

Kadangi artimojo savižudybė būna netikėta ir sukrečianti, nesidrovėkite paprašyti draugų, artimųjų pagalbos, kurie jums galėtų padėti organizuoti laidotuves. Svarbiausi klausimai, kuriuos reikia spręsti netrukus po artimojo mirties:

 • Mirties fakto konstatavimas: pirmiausia apie mirtį turi būti informuoti medikai ir / arba policija. Jie privalo konstatuoti mirties faktą. Išrašoma laikinoji medicininė mirties pažyma.
 • Mirties fakto įregistravimas: tai reikia padaryti per 3 d. nuo mirties dienos. Mirties faktas registruojamas paskutinės mirusiojo gyvenamosios vietos arba mirties vietos civilinės metrikacijos skyriuje, seniūnijoje, savivaldybėje arba LR konsulinėje įstaigoje. Miręs asmuo turi būti išregistruotas, išrašomas mirties liudijimas.
 • Mirusiojo išvežimas: artimajam mirus namuose, kūnas į teritorinę lavoninę turėtų būti nugabentas per dvi valandas. Ligoninėje mirusio asmens kūnas negali būti laikomas ilgiau nei 4 paras, vėliau jis turi būti perduotas teritorinei lavoninei. Tačiau, jei didelė ligoninė turi savo patanatominį skyrių su šaldytuvais, kūną galima laikyti ilgiau. Viešoje vietoje mirusiojo kūno pervežimą ir laikymą privalo organizuoti savivaldybė.
 • Mirusiojo kūno paruošimas laidotuvėms: dėl higienos normų artimieji neturėtų velionio ruošti laidotuvėms namuose, tai turi atlikti specialistai, todėl patariame kreiptis į laidojimo paslaugas teikiančias įmones.
 • Su laidojimo vieta susiję formalumai: kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę į vietą kapinėse, todėl už žemę kapinėse mokėti nereikia. Dėl leidimo laidoti kapinėse reikia kreiptis į savivaldybę arba seniūniją, pateikiant rašytinį prašymą ir mirties liudijimą. Dėl mirusiojo kremavimo reikėtų susisiekti su krematoriumu (Lietuvoje, Latvijoje ar Lenkijoje).
 • Kunigo dalyvavimas: susisiekite su kunigu ar klebonu, jei pageidaujate, kad jis dalyvautų laidotuvėse.
 • Šarvojimo vietos užsakymas: šarvoti namuose ar butuose neleistina, todėl reiktų iš anksto pasirūpinti šarvojimo salės nuoma.
 • Laidojimo reikmenų įsigijimas:  artimųjų ar laidojimo paslaugų organizatorių padedami įsigykite reikiamus laidojimo reikmenis – karstą (arba urną), velionio drabužius, laidojimo juostas. Užsakykite gėles ar vainikus, pasirūpinkite žvakėmis.
 • Laidotuvių muzikos pasirinkimas: pagalvokite, kokio muzikinio fono reikės laidotuvėse – ar norėsite užsakyti giedorius, vargonininkus, ar pakaks susitarti su laidojimo paslaugų organizatoriais, jog jie parūpintų Jums reikalingos gedulingos muzikos kompaktinius diskus.
 • Gedulingi pietūs: tai nėra būtina, tačiau, jei į laidotuves atvyksta žmonių iš tolesnių kampelių, įprasta juos pavaišinti gedulingais pietumis. Tuomet reiktų užsakyti kavinę, suderinti pietų valgiaraštį.
 • Artimųjų informavimas: informuokite velionio artimuosius apie numatytą šermenų bei laidotuvių vietą, laiką ir kitus niuansus.

Šventame Rašte teigiama, jog palaidoti mirusįjį reikia per tris dienas. Toks laikas yra tinkamas suorganizuoti laidotuves, bet prašykite artimųjų pagalbos, jei įmanoma, pasidalinkite darbus tarpusavyje, taip sklandžiau viską suorganizuosite. Esant galimybei, kreipkitės į šios srities profesionalus, kurie padės, patars ir pasirūpins, kad netekties akimirką Jums tektų susidurti su kuo mažiau rūpesčių.

Šaltinis: www.http://laidotuves.com/

2 thoughts on “2.3. Kaip organizuoti laidotuves?

 1. Kai sužinojau apie tėvo mirtį, į google įvedus “nusižudė artimasis ką daryti” atrado iš karto šį puslapį. tokiu būdu ne tik radau atsakymus bet ir gavau planą kuriuo vadovavausi. Jei ne šis puslapis net nežinočiau nuo ko pradėti.

 2. Sveiki, tik norėjau pastebėti, kad dabar metrikacijoje jau nebereikia registruoti netekties. Tai iš karto užfiksuojama išduodant Jums medicininį mirties liudijimą. Medicininį mirties liudijimą išduoda mirusį pacientą gydęs gydytojas, o jam nesant kitas šios įstaigos gydytojas, pagal turimus medicininius dokumentus ir mirties faktą nustačiusio asmens įrašus. Kadangi įvykus savižudybei yra reikalingas teisės medicinos ar patologinės anatomijos tyrimas (skrodimas), taigi medicininį mirties liudijimą išduoda tyrimą atlikusi įmonė. Vėlgi – registruoti netekties metrikacijoje Jums jau nebereikia. Stiprybės.

Palikite komentarą

Jūsų el.paštas nebus rodomas. Reikalingi laukeliai pažymėti *